Mickoski: Dyfytyrësia e Pendarovskit është për shkak presionit që ushtrohet mbi të

Maqedonia

Mickoski: Dyfytyrësia e Pendarovskit është për shkak presionit që ushtrohet mbi të

Më: 8 maj 2021 Në ora: 14:11
Mickoski

Kryetari i OBRM-PDUKM-së Hristijan Mickoski pas vizitës së sotme në Komunën e Dellçevës, duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve në lidhje me takimin e djeshëm me Presidentin Stevo Pendarovski, tha se ai shprehu një pikëpamje të ndryshme nga ajo që u diskutua, theksoi se bëhet fjalë për “dyfytyrësi” presioni është i qartë që kryhet mbi Pendarovski, edhe pse në takim ata kishin pikëpamje të harmonizuara.

“Në përgjithësi, ne brenda ramë dakord për gjithçka, siç thashë në deklaratën time jashtë pasi u largova nga takimi që pata me Pendarovskin, atë që përmenda jashtë praktikisht ramë dakord brenda gjatë takimit, por është i qartë presioni që kryhet mbi të, nga ata gazetarë që janë nën komandën dhe ndikimin e drejtpërdrejtë të LSDM-së dhe Zoran Zaev.

Por edhe nga mediat ku vërehet ndikimi i LSDM-së dhe Zoran Zaevit dhe padyshim që la gjurmë te Presidenti Pendarovski, e kuptoj normalisht që unë nuk mund të justifikohet sepse në thelb quhet dyfytyrësi, të kesh një fytyrë në takim, dhe një tjetër përpara kamerave, por është e rëndësishme që edhe një presion i tillë Pendarovski doli me mendimin se nëse kemi të prova të reja për këtë rast si dhe shumë raste tjera nga e kaluara të kaluarën të fillojnë nga fillimi”, tha Mickoski.

Ai theksoi se duhet të pritet vendimi i gjykatës së apelit, që të dënuarit dhe mbrojtësit e tyre duhet ta marrin atë dhe pastaj që ata të mund të përdorin mjetin juridik të jashtëzakonshëm, domethënë të paraqesin prova të reja.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat