Maqedoni: Nesër komuniteti LGBTI organizon “Skopje Pride”

Maqedonia

Maqedoni: Nesër komuniteti LGBTI organizon “Skopje Pride”

Më: 25 qershor 2021 Në ora: 11:51
Foto ilustrim

Nga Rrjeti Nacional kundër homofobisë dhe transfobisë, e cila e organizon ngjarjen, thonë se parada është për komuniteti LGBTI por edhe të gjithë mbështetësit të cilët janë për trajtim të barabartë të personave.

“Pride është protestë, por edhe festë, në të cilën ne riafirmojmë shpresat për një shoqëri me solidare, më njerëzore dhe më e drejtë”, thuhet në njoftim.

Marshi do të fillojë në parkun “Luftëtarja grua”, dhe do të përfundojë në Parkun e Shkupit.

Në paradë do të kenë përfaqësues të Këshillit Organizativ të “Skopje Pride” dhe Grupi ndërpartiak për avancimin e të drejtave të LGBTI personave si prindër të LGBTI fëmijëve./

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat