Maqedonia për herë të parë voton me aparat për shenja të gishtërinjëve

Maqedonia

Maqedonia për herë të parë voton me aparat për shenja të gishtërinjëve

Më: 17 tetor 2021 Në ora: 07:45
Ilustrim

Maqedonia e Veriut sot për 12 orë të votojë për fatin e udhëheqësve të komunave dhe për këtë në proces pritet të përfshihen më shumë se 1.8 milion qytetarë të cilët ligjërisht e kanë të drejtën e votës për kryetar komune dhe për këshill komunal.

Në procesin e votimit do të përfshihen 3480 vendvotime të cilat nga Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve janë paisur me nga një aparat për shenjat e gishtërinjëve.

Këto aparatë janë porositur nga kompania gjermane “Dermalog” e specializuar për shenjëzim në procese sigurie.

Në vendvotim, ju në ekran do të shihni të gjithë informacionet e duhura për procesin dhe me informacionet tuaja.

Para dhe pas përdorimit të aparatit për gishtërinj, ju do të duhet të dezifektoni duart.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat