“Ballkani i Hapur”: Nënshkruhet protokoll doganor mes Maqedonisë dhe Serbisë

Maqedonia

“Ballkani i Hapur”: Nënshkruhet protokoll doganor mes Maqedonisë dhe Serbisë

Më: 3 dhjetor 2021 Në ora: 19:26

Në pikën kufitare të Preshevës sot është nënshkruar protokolli për njohjen reciproke të statusit të subjektit ekonomik të autorizuar për siguri dhe sigurime (AEOS) ndërmjet administratave doganore të Serbisë dhe Maqedonisë.

Ky është një tjetër hap i rëndësishëm në zbatimin e Iniciativës për “Ballkanin e Hapur”, të udhëhequr fuqishëm nga liderët e tre vendeve, presidenti Aleksandar Vuçiq dhe kryeministrat e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut Edi Rama dhe Zoran Zaev, e cila synon të sigurojë lëvizjen e lirë të mallrave dhe shërbimeve dhe punës brenda tregjeve të shteteve anëtare të “Ballkanit të Hapur”.

Protokolli rregullon të gjitha çështjet teknike dhe krijoi kushte për zbatimin përfundimtar të marrëveshjes së nënshkruar më parë mes dy qeverive nga 1 janari i vitit të ardhshëm.

Protokollin në emër të Serbisë e nënshkruan drejtori i Drejtorisë doganore Branko Radujko, ndërsa në emër të Maqedonisë së Veriut drejtoresha e Drejtorisë doganore Sllavica Kutirov.

Me zbatimin e Marrëveshjes, kompanitë që kanë fituar statusin e subjektit afarist të autorizuar për siguri dhe siguri në vendin e tyre në një shtet, do të gëzojnë të njëjtat përfitime nga procedura e thjeshtuar dhe më e shpejtë doganore në një shtet tjetër.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat