MSH-Maqedoni: 67% e rasteve të reja me Covid-19 janë të pavaksinuar

Maqedonia

MSH-Maqedoni: 67% e rasteve të reja me Covid-19 janë të pavaksinuar

Më: 31 dhjetor 2021 Në ora: 13:21
Foto ilustrim

Ministria e Shëndetësisë publikoi analizën e të vaksinuarve, nga rastet pozitive me Covid-19, në periudhën nga 6 gushti deri më 30 dhjetor.

Sipas tyre, të vaksinuar konsiderohen personat që janë vaksinuar me dy doza dhe kanë kaluar të paktën 14 ditë nga marrja e dozës së dytë të vaksinës.

Në periudhën 06.08-30.12.2021 në territorin e vendit rezultuan pozitivë nga të testuarit me coronavirus 69.242 qytetarë, nga të cilët 33% ishin të vaksinuar plotësisht, pra 22.996 persona.

Ka një numër të madh të qytetarëve të pavaksinuar që janë infektuar me Covid-19. Sipas statistikave të javëve të fundit, 46.246 qytetarë, pra 67% e të infektuarve pozitivë me Covid-19 nuk janë vaksinuar.

Vdekshmëria te të pavaksinuarit është drastikisht më e lartë, tregon analiza.

Në periudhën 6.08-30.12.2021 në territorin e vendit kanë vdekur 2.447 persona me coronavirus, 1.913 pacientë të të ndjerit nuk janë vaksinuar, ndërsa vetëm 22% kanë marrë vaksinën. Sipas analizave, viktimat kishin disa sëmundje kronike të kombinuara.

Pacientët janë vaksinuar me të gjitha llojet e vaksinave që kemi në dispozicion, si dhe pacientët që janë vaksinuar jashtë vendit me vaksinat Moderna dhe Johnson.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat