​Nikolovska: Qeveria ka legjitimitet të plotë, mazhoranca në Kuvend është rritur

Maqedonia

​Nikolovska: Qeveria ka legjitimitet të plotë, mazhoranca në Kuvend është rritur

Më: 16 janar 2022 Në ora: 19:20
Fanica Nikolovska

Qytetarët në zgjedhjet parlamentare të vitit 2020 thanë se në cilin drejtim duhet të lëvizë vendi dhe për shkak të atyre zgjedhjeve ka shumicë parlamentare, tashmë stabile dhe e shtuar, tha deputetja e LSDM-së, Fanica Nikolovska në përgjigjen e seancës së sotme parlamentare për zgjedhjen e qeverisë së re.

“Ne deputetët e zgjedhim Qeverinë, kështu që në përputhje me besimin e qytetarëve, shumica në Kuvend zgjedh Qeverinë, pra legjitimiteti i plotë. VMRO-DPMNE është në opozitë dhe kështu do të mbetet. VMRO-DPMNE u përpoq të formonte një shumicë parlamentare pa zgjedhje dhe dështoi. Pra, për 2.5 vjet do të ketë zgjedhje”, shtoi Nikolovska.

Në seancën për votimin e Qeverisë së re nuk është prezent deputeti i BDI-së Izet Mexhiti, i cili ka konfirmuar se nuk do të votojë për qeverinë e re të Dimitar Kovaçevskit.

Ai nuk ka dashur të sqarojë pse nuk është i pranishëm në seancën parlamentare për zgjedhjen e qeverisë dhe as pse nuk e mbështet atë. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat