Petkov pas vizitës në Shkup: Sukses i madh që fituam notën

Maqedonia

Petkov pas vizitës në Shkup: Sukses i madh që fituam notën

Më: 19 janar 2022 Në ora: 14:52
Kiril Petkov

Kryeministri bullgar Kiril Petkov e vlerësoi si sukses të madh vizitën e parë në vend, duke ndarë përshtypjet dhe performancën e tij sot para gazetarëve në Sofje.

“Nga njëra anë shtrënguam dorën duke shkuar fillimisht atje dhe nga ana tjetër na dhanë një shënim që shpresonim ta merrnim dy vjet më parë. Ky shënim është shumë më i rëndësishëm sesa thjesht emri i shkurtër dhe i gjatë. Ajo shënim tregon se Republika e Maqedonisë së Veriut nuk ka pretendime territoriale ndaj Bullgarisë. Shënimi u fol, u bisedua dhe u negociua, dhe ne e morëm atë vetëm sepse bëmë një qasje të re. Ky është suksesi i madh i djeshëm,” tha Petkov.

Petkov informoi se grupet punuese do të diskutojnë për pjesën e historisë në të cilën regjimi fashist sundoi në të gjithë Evropën dhe se si ai pati pasoja në territorin e Republikës së Maqedonisë së Veriut.

“Më e rëndësishme se kaq është se ne ramë dakord që për 60 ditë të kemi një lidhje transporti nga Sofja në Shkup. Do të bëhet në mënyrën më transparente”, tha Petkov.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat