Izolimi nga COVID-19 do të zgjasë vetëm 7 ditë në Maqedoni

Maqedonia

Izolimi nga COVID-19 do të zgjasë vetëm 7 ditë në Maqedoni

Më: 26 janar 2022 Në ora: 19:55
Foto ilustrim

Qeveria e Maqedonisë së Veriut në mbledhjen e 7-të qeveritare mori vendim për zvogëlimin e periudhës së izolimit për personat e infektuar me COVID-19 si dhe personat që ndodhen në vetizolim për shkak të kontakteve me personat të infektuar.

Sipas vendimit, personat e infektuar por pa simptoma, izolimi në shtëpi do të zgjasë vetëm 7 ditë nga dita e testimit.

“Pas përfundimit të izolimit, nevojiten tre ditë shtesë respektim të masave për mbojtje personale”, thuhet në njoftimin e qeverisë.

Përjashtim nga vetizolimi në shtëpi kanë personat që i përmbushin këto kritere

-Vaksinim me COVID-19 me dy ose tre doza dhe doza e fundit të mos jetë më shumë se 6 muaj
-Infektim jo më shumë se 6 muaj.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat