Osmani: Është e gabuar që ne punojmë vetëm në grupe sektoriale

Maqedonia

Osmani: Është e gabuar që ne punojmë vetëm në grupe sektoriale

Më: 28 janar 2022 Në ora: 12:29
Bujar Osmani

Ministri i Jashtëm Bujar Osmani për “Utrinski Brifing” theksoi se pakicat duhet t’i zgjidhin problemet e tyre, keqkuptimet në vendin ku jetojnë, e në këtë rast minoriteti bullgar.

“Është e gabuar që ne punojmë vetëm në grupe sektoriale. Çështjet politike u intensifikuan edhe gjatë vizitës së autoriteteve të Maqedonisë së Veriut në Bullgari dhe anasjelltas. Tani ekziston një narrativë e vetëvendosjes në përputhje me Kushtetutën. Ne jemi më të fortët dhe më të mirët në këtë. Ky ndryshim është nënvlerësuar. Është e rëndësishme të lëvizet narrativa, e drejta për vetëvendosje të një shteti.

Ne jemi më të fortët në këtë gjë, tani ka një ndryshim pozitiv. Nuk i di numrat e bullgarëve në Maqedoni. Do të merren parasysh të gjitha komunitetet, edhe nëse janë të vogla, nëse mendojnë se janë lënë pas dore nga shteti në aspektin multietnik, dhe Marrëveshja Kornizë është një kthim në aspektin e mbrojtjes së komunitetit pakicë. Kjo e bën vendin më të fortë dhe do të ketë marrëdhënie më të mira dypalëshe.

Ata duhet të flasin me Shkupin për çdo organizatë minoritare. Unë dua të jem një zyrë ku ata mund të ushtrojnë të drejtat e tyre etnike në Maqedoni dhe të shprehin shqetësimet e tyre. Të gjithë njerëzit kanë vuajtje, pavarësisht komunitetit të tyre”, tha Osmani.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat