Takohen historianët nga Maqedonia dhe Bullgaria

Maqedonia

Takohen historianët nga Maqedonia dhe Bullgaria

Më: 13 maj 2022 Në ora: 19:05
Foto ilustrim

Komisioni i historianëve nga Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria kanë realizuar takimin e rradhës, me ç’rast kanë biseduar për një sërë çështjesh historike.

“Komisioni i përbashkët me Bullgarinë në takimet e djeshme dhe sot ka shkëmbyer disa propozime dhe ide për rekomandime për tekstet e arsimit fillor që kanë të bëjnë me periudhën mesjetare dhe atë të hershme osmane”, thanë ekipi maqedonas në komision.

Në një deklaratë nga komisioni thanë se takimi i radhës është caktuar për mesin e shtatorit të vitit 2022.

“Në takim, në një atmosferë konstruktive, anëtarët e Komisionit patën një diskutim në të cilin u shkëmbyen disa propozim-ide për rekomandime për tekste nga arsimi fillor që lidhen me periudhën mesjetare dhe atë të hershme osmane. Në mbledhje janë harmonizuar dhe nënshkruar procesverbalet nga mbledhjet e mëparshme. Me marrëveshje të ndërsjellë të dy bashkëkryesuesve të Komisionit, është rënë dakord që mbledhja e radhës e Komisionit të mbahet në mesin e shtatorit të vitit 2022”, thonë nga ekipi maqedonas.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat