ESHS Maqedoni: Rriten blerjet dhe shitjet e produkteve bujqësore

Maqedonia

ESHS Maqedoni: Rriten blerjet dhe shitjet e produkteve bujqësore

Më: 16 maj 2022 Në ora: 15:20
Foto ilustrim

Shitblerja e produkteve të prodhimeve bujqësor ka shënuar rritje krahasuar me vitin paraprak.

Sipas të dhënave të Entit Shtetëror të Statistikës në Maqedoninë e Veriut, në tremujorin e parë të vitit 2022 shitblerja e prodhimeve bujqësore është 4.850.483 mijë denarë, që domethënë është rritur për 3.4 % krahasuar me periudhën e njejtë nga viti paraprak.

Te blerja e prodhimeve bujqësore nga prodhuesit individual është vërejtur ulje për 1.8 %, ndërsa te shitja e prodhimeve bujqësore nga prodhimi vetanak ka rritje për 18.8 %.

Rritje është vërejtur në të gjitha produktet, me përjashtim të bimëve industriale, frutave dhe produkteve të tjera bujqësore.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat