Besimi: Me rebalancimin e buxhetit sigurohen paga më të larta për mësimdhënësit

Maqedonia

Besimi: Me rebalancimin e buxhetit sigurohen paga më të larta për mësimdhënësit

Më: 21 maj 2022 Në ora: 13:24
Fatmir Besimi

Ministri i Financave Fatmir Besimi sot në një konferencë për media ka prezantuar disa detaje rreth propozim-buxhetit plotësues për vitin 2022.

“Ai pasqyron në mënyrë adekuate rrethanat në ekonominë dhe ekonominë tonë. Është një përgjigje fiskale ndaj zhvillimeve aktuale globale. Ky rebalancim është për rikuperimin e plotë të ekonomisë nga pandemia, por edhe për mbështetjen e qytetarëve në kulmin e krizës globale.

Me të sigurojmë edhe 76 milionë euro për masa për mbrojtjen e standardit të qytetarëve”, tha Besimi.

Sipas tij, me këtë rebalancim parashihen 52 milionë euro subvencione për fermerët, për rritje të pensioneve, për rritje të pagave të mësimdhënësve, për subvencione dhe rritje të pagës minimale në sektorin publik dhe privat.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat