Bekteshi: RMV lider në rajon me masat dhe menaxhimin e krizës

Maqedonia

Bekteshi: RMV lider në rajon me masat dhe menaxhimin e krizës

Më: 21 maj 2022 Në ora: 15:49
Kreshnik Bekteshi

Maqedonia e Veriut është lider në rajon me masat dhe menaxhimin me krizën. Këtë informacion e ka bërë të ditur ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi në rrjetin social Facebook. Bekteshi ka renditur disa nga masat e ndërmarra nga Qeveria e vendit për zbutjen e krizës. Njëra ndër to, siç shkruan ministri Bekteshi është ndarja e 80 milionë euro si ndihmë për qytetarët në nevojë.

“Menaxhuam pandeminë, krizën energjetike dhe termike, çmimore dhe ekonomike!
• Qindra masa për qytetarët dhe bizneset
• Rritëm pagën minimale dhe mesatare
• Mbi 80 milionë euro të reja për qytetarët me nevojë
• Model të ri tarifimit të energjisë elektrike
• Mbështetje për kompanitë me rebalancin e miratuar dje
• Mbështetje turizmit vendor, dhe shumë masa të tjera”,
ka shkruar ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi.

Ndërkaq, sa i përket energjisë elektrike, dje ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi siguroi qytetarët që nuk do të ketë intervenim në tarifën e lirë nga ora 22:00 – 07:00, por do të ketë ndërhyrje vetëm në tarifën e lartë.

Kujtojmë që Maqedonia e Veriut është shteti i parë në rajon që nuk do të intervenojë në tarifën e lirë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat