Panovski: Lija e majmunëve është më interesant për mediat sesa i rrezikshëm

Maqedonia

Panovski: Lija e majmunëve është më interesant për mediat sesa i rrezikshëm

Më: 22 maj 2022 Në ora: 15:14
Nikolla Panovski

Në vend deri më tani nuk ka pasur asnjë rast të lisë së majmunëve dhe duke pasur parasysh prevalencën e ulët në botë dhe rreziqet e mundshme, nuk ka pasur nevojë për përgatitjen e vaksinës, thotë për “Fokus” mikrobiologu Nikolla Panovski.

“Lija e majmunëve nuk përhapet si gripi dhe nuk ka nevojë për masa, aq më tepër që në Britani janë vetëm 20 të infektuar, i shoh më shumë interesant për mediat ose një defokusim në problemet reale sesa një kërcënim serioz.

Nuk janë as vdekjeprurës dhe as shumë të rrezikshëm si i lisë vera për shembull. E vetmja gjë që mund bëjë është të lërë gjurmë në trup. Vitin e kaluar kishte vetëm dy të infektuar në Shtetet e Bashkuara”, shtoi ai.

Panovski thotë se coronavirusi nuk është më ndër sëmundjet më të rrezikshme në botë, ka pasur më shumë vdekje nga virusi respirator sincicial (RCV), më saktësisht sipas statistikave mbi 100.000 fëmijë kanë vdekur nga ky virus në botë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat