Kërkohet rritje e pagave në Maqedoninë e Veriut, sektori publik proteston me karrige para Kuvendit

Maqedonia

Kërkohet rritje e pagave në Maqedoninë e Veriut, sektori publik proteston me karrige para Kuvendit

Më: 22 qershor 2022 Në ora: 12:24
Foto ilustrim

Të punësuarit në sektorin publik në Maqedoninë e Veriut kanë nisur protestën para Kuvendit.

Në mënyrë simbolike janë vendosur disa karrige të cilat.

Sipas protestuesve përfaqësojnë deputetët që rrinë në Kuvend, LSM kërkon rritje lineare të rrogave për 2,806 denarë, që në euro i bie 45 euro e 53 cent.

Në takimin e djeshëm mes Lidhjes së Sindikatave të Maqedonisë dhe përfaqësuesve të qeverisë nuk u arrit marrëveshje për rritjen e rrogave.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat