Bilall Kasami: Nëse nuk hapen bisedimet, të shkohet në zgjedhje

Maqedonia

Bilall Kasami: Nëse nuk hapen bisedimet, të shkohet në zgjedhje

Më: 24 qershor 2022 Në ora: 19:18
Bilall Kasami

Për lëvizjen Besa çdo propozim është i pranueshëm që do të ti hap rrugën Maqedonisë për hapjen e Bisedimeve për në BE, sipas Kasamit mjafton që të dyja vendet të bien dakord.

Kasami thotë se nëse kjo qeveri qëndron mbi bazën e anëtarësimit në BE edhe nëse kjo nuk ndodh është një arsye më tepër që të shkohet në zgjedhje të parakohshme.

“Sa i përket zgjidhjes së ofruar për zgjidhjen e procesit integrues ne si lëvizje Besa kemi thënë se jemi për çdo zgjidhje e cila do të hap rrugën e anëtarësimit të Maqedonisë së veriut në Bashkimin evropian , duhet të jetë një propozim i koordinuar me të dyja vendet edhe unë besoj si I tillë edhe unë besoj se toleron edhe ndryshime që do të bëhen në të dy vendet edhe si zgjidhje për ne është i pranueshëm”.

“Kjo qeveri qëndron mbi bazën e ofertës që e ka bërë për bashkimin evropian apo për hapjen e negociatave edhe kjo nëse nuk ndodh këtë muaj vlerësojmë se është edhe një agrumet që duhet të shkohet në zgjedhje të parakohshme”, deklaroi Bilall Kasami – kryetar i Lëvizjes Besa.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat