Ivanov: Propozimi francez është një tradhëti kombëtare

Maqedonia

Ivanov: Propozimi francez është një tradhëti kombëtare

Më: 2 korrik 2022 Në ora: 14:34
Gjorgje Ivanov

Arritja e propozimin francez në Maqedoninë e Veriut ka shkaktuar shumë mendime pro dhe kundër për miratimin e tij.

Në rrjetet social ka reaguar edhe ish-presidenti i Maqedonisë së Veriut, Gjorgje Ivanov i cili kundërshton propozimin francez.

“Si ish-president, i cili për 10 vjet ishte dëshmitar dhe kundërshtar i fortë i të gjitha lojërave të ndyra për shkatërrimin e Republikës së Maqedonisë, bëj thirrje që propozimi francez të refuzohet. Me një “vendim” të tillë, Republika e Maqedonisë do të zhytet në një humnerë juridike, politike dhe historike. Populli maqedonas përsëri është dëshmitar i tradhtisë kombëtare. Dinjiteti njerëzor dhe të drejtat e fituara janë vijat e kuqe që nuk duhen kapërcyer. Për to nuk diskutohen apo negociohen. Mosbindja është e vetmja rrugëdalje. Mbrojtja e Maqedonisë është përgjegjësi e secilit prej nesh. Rroftë Republika e Maqedonisë”, shkruan Gjorgje Ivanov.

Nga qeveria e Maqedonisë së Veriut kanë deklaruar se propozimi francez është i përshtatshëm për Maqedoninë pasi në të nuk ka fusnota që vendosin pikëpyetje mbi gjuhën maqedonase, por qendrimi i tyre do të zyrtarizohet pasi propozimi të kaloj në të gjitha filtrat institucional.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat