Geer: Është e qartë, gjuha maqedone nuk kushtëzohet në asnjë rast

Maqedonia

Geer: Është e qartë, gjuha maqedone nuk kushtëzohet në asnjë rast

Më: 4 korrik 2022 Në ora: 11:10
David Geer

Euro-ambasadori i BE-së në Maqedoni, David Geer ka shkruar në Twitter për ngjarjet e fundit në Maqedoni, duke dashur të sqaroj qëndrimin e BE-së në protokollin e propozuar nga Franca për zgjidhjen e problemit bilateral në mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut.

“Mirëpres vazhdimin e konsultimeve për propozimin e rishikuar të prezantuar nga Franca në Europe2022”

“Shpresoj se i gjithë procesi do të jetë i frytshëm, duke shtruar rrugën e negociatave të BE-së me Maqedoninë e Veriut. Është e qartë, pasi gjuhës maqedone nuk i referohet asnjë kualifikim shtesë”

Përndryshe Geer ka reaguar edhe ndaj pretendimeve të opozitës se BE-ja ndihmon në asimilimin e popullit të Maqedonisë së Veriut. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat