Torbeshët kërkojnë të futen në preambulë si popull i veçantë

Maqedonia

Torbeshët kërkojnë të futen në preambulë si popull i veçantë

Më: 5 gusht 2022 Në ora: 20:21
Foto ilustrim

Partia për të Ardhme Evropiane kërkon që populli i torbesh të përfshihet në preambulën e Kushtetutës së Maqedonisë së Veriut.

Këtë e kërkojnë duke iu referuar Kartës së Kombeve të Bashkuara, Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut, Paktit Ndërkombëtar për të Drejtat Civile dhe Politike dhe një sërë dokumentesh të tjera, ata kërkojnë që qeveria të përmbushë kërkesën e tyre.

Nga kjo parti thonë se komuniteti torbesh, sipas karakteristikave etnike, fetare, gjuhësore dhe kulturore, meriton veçanti dhe status të barabartë me grupet e tjera etnike në Maqedoninë e Veriut.

“Me mos përfshirjen e mëparshme të kësaj popullate në preambulën e Kushtetutës, është bërë padrejtësi ndaj një numri të madh të popullsisë, e cila është e treta për nga madhësia në Republikën e Maqedonisë së Veriut”, thonë nga kjo parti.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat