Ministri Besimi: Nëse do të ketë tatim progresiv ose jo do të vendoset përmes debatit publik

Maqedonia

Ministri Besimi: Nëse do të ketë tatim progresiv ose jo do të vendoset përmes debatit publik

Më: 8 gusht 2022 Në ora: 19:34
Fatmir Besimi

Baza e Konceptit të reformës tatimore është zgjerimi i bazës tatimore nëpërmjet disa ndryshimeve në tatimin mbi fitimin, tatimin mbi të ardhurat personale dhe tatimin mbi vlerën e shtuar, si dhe tatimimin e gjelbër. Këto aspekte, paraprakisht do të diskutohen dhe debatohen me të gjithë pjesëmarrësit shoqërorë. Nëse do të vendoset apo jo tatimimi progresiv do të jetë pjesë e debatit publik. Gjithashtu, do të punohet intensivisht në drejtim të uljes së ekonomisë gri dhe përmirësimit të shërbimeve në sektorin publik. Këto, ishin porositë e ministrit të Financave, Fatmir Besimi, në takimin me gazetarët me rastin e fillimit të diskutimit publik për reformat tatimore.

Koncepti i reformës tatimore bazohet në Strategjinë e reformës tatimore, i cili është proces afatgjatë, i planifikuar dhe i analizuar mirë, respektivisht pjesë e reformës së madhe fiskale për financa publike SMART ose financa publike të zgjuara.

Me përmirësimin e arkëtimit të të hyrave, do të sigurohen më shumë mjete për projekte zhvillimore në periudhë afatmesme, ndërsa në periudhë afatshkurtër do të ketë më shumë mjete për masa antikrizë dhe rimëkëmbje të ekonomisë.

Duke iu përgjigjur pyetjes së gazetarëve, ministri Besimi theksoi se Qeveria e RMV-së punon intensivisht mbi pakon e re të masave antikrizë, e cila do të prezantohet para opinionit publik.

Besimi theksoi se koncepti i reformave të politikës tatimore në fushën e tatimit mbi fitimin dhe tatimit mbi të ardhurat personale i referohet rishikimit të trajtimeve tatimore preferenciale që çekuilibrojnë neutralitetin e sistemit tatimor përmes favorizimit të kategorive të obliguesve tatimorë ose aktiviteteve. Kështu, ndikojnë negativisht në drejtësinë e tij dhe kontribuojnë në rritjen e pabarazisë në shoqëri.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat