Karantinë dhe izolim, KSI me rekomandime për rastet me linë e majmunit në Maqedoni

Maqedonia

Karantinë dhe izolim, KSI me rekomandime për rastet me linë e majmunit në Maqedoni

Më: 11 gusht 2022 Në ora: 00:26
KSI me rekomandime

Komisioni për Sëmundje Infektive në mbledhjen e sotme ka analizuar gjendjen aktuale në lidhje me paraqitjen e një rastit të dyshuar me linë e majmunëve në vend.

“U konstatuar se të gjithë institucionet përgjegjësie janë aktivisht të përfshira në procesin e analizës epidemiologjike, konfirmim laboratorik dhe izolim të rastit të dyshuar.

Komisioni për Sëmundje Infektive rekomandoi masën e izolimit/karantinës edhe atë:

-izolim në kushte shtëpiake dhe spitalore nëse ka raste të dyshuara për linë e majmunit deri në testimin e tyre;

-izolim të rasteve të konfirmuara në kushte shtëpiake ose spitalore deri në mbarimin e sëmundjes;

-ndjekje të kontakteve për rastet e konfirmuara me linë e majmunit gjatë periudhës së inkubimit prej 21 ditë”, thuhet në njoftimin e Komisionit për Sëmundje Infektive.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat