Besimi: Ekonomia gri është dinamike dhe e vazhdueshme, por mund të reduktohet

Maqedonia

Besimi: Ekonomia gri është dinamike dhe e vazhdueshme, por mund të reduktohet

Më: 14 gusht 2022 Në ora: 14:36
Fatmir Besimi

Ekonomia joformale është një veprimtari që i përshtat shpejt format e saj mënyrave të reja të punës dhe ndryshimeve të vazhdueshme në mënyrat e veprimtarisë ekonomike dhe modelet e biznesit. Prandaj, lufta kundër ekonomisë gri duhet të jetë një proces dinamik, i cili monitoron me vigjilencë dhe ndërton strategji që do të adresojnë efektivisht joefikasitetin e sistemit dhe institucioneve në parandalimin e këtij fenomeni.

Sfidë mbeten tendencat e globalizimit, digjitalizimi, ekonomia gri ndërkufitare dhe ndryshimet në mënyrën e punës dhe të modeleve të biznesit, të cilat duhet të përfshijnë strategjitë për të luftuar këtë fenomen, shkruan ministri i Financave, Fatmir Besimi, në kolumën e tij.

“Prandaj në vazhdimësi realizohen aktivitete për reduktimin e ekonomisë joformale dhe formalizimin e mëtejshëm të tyre, sepse ky është një hap kyç në vendosjen e një ekonomie tregu funksionale, mundësi të barabarta për punë dhe konkurrencë të shëndetshme. Formalizimi i ekonomisë joformale dhe shtypja e evazionit fiskal do të çojë në rritjen e të ardhurave tatimore, dhe në këtë mënyrë në mundësinë e shtetit dhe institucioneve për të ofruar shërbime më të mira dhe siguri më të madhe sociale për qytetarët.

Gjithashtu, synohet rritja e drejtësisë së sistemit tatimor, përmirësimi i besimit ndërmjet agjentëve ekonomikë, shtetit dhe qytetarëve dhe forcimi i moralit tatimor. Formalizimi i ekonomisë joformale është veçanërisht i rëndësishëm për qytetarët në rrezik, gjë që u lejon atyre të përmirësojnë mbrojtjen dhe sigurinë e tyre sociale dhe t’u japin atyre qasje në përfitime të tjera që rrjedhin nga marrëdhënia e punës”, shkruan Besimi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat