Mariçiq: Rekomandimet e komisionit për histori do të zbatohen në dy vitet e ardhshme

Maqedonia

Mariçiq: Rekomandimet e komisionit për histori do të zbatohen në dy vitet e ardhshme

Më: 17 gusht 2022 Në ora: 11:52
Bojan Mariçiq

Në përgjigje të pyetjes së gazetarit, zv. kryeministri për Integrime Evropiane, Bojan Mariçiq, tha sot se institucioneve shtetërore në Maqedoni dhe Bullgari do t’u nevojiten dy vjet koordinim për zbatimin e rekomandimeve të Komisionit të përzier për histori bullgaro-maqedonas.

Të hënën, Komisioni i Përbashkët Historik përmes Ministrisë së Punëve të Jashtme publikoi një deklaratë të përbashkët për nderimin e personazheve mesjetare Car Samuelin, Shën Kiril dhe Metodi, Shën Kliment dhe Naumi, si dhe korrigjime nga periudha mesjetare në tekstet shkollore fillore bullgare maqedonase.

“Ka shumë procedura që do të duhet të bëhen, por për ne është e rëndësishme që të përkthehen në shoqëri pa humbur interesin tonë,” tha Mariçiq.

Zv. kryeministri shtoi se pret që Sofja ta zbatojë marrëveshjen në periudhën e ardhshme.

“Është e vlefshme nëse shtatë historianë kryesorë që kemi mbledhur së bashku janë pajtuar me atë tekst, kështu që nëse ai hap prapavijë, kjo duhet vlerësuar dhe respektuar. Ne u besojmë njerëzve që punojnë atje. Çfarëdo që të bëjmë, presim që edhe Sofja ta bëjë këtë”, vlerëson Mariciq.

Ai shtoi se për periudha të caktuara të veçanta anëtarët e komisionit mund të kërkojnë konsultime me ekspertë të tjerë të jashtëm që nuk janë anëtarë të komisionit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat