Spasovski: Nga data 1 janar 2023, kërkesat për dokumente personale do të bëhen në formë elektronike

Maqedonia

Spasovski: Nga data 1 janar 2023, kërkesat për dokumente personale do të bëhen në formë elektronike

Më: 17 gusht 2022 Në ora: 13:00
Spasovski: Nga data 1 janar 2023, kërkesat për dokumente personale do të bëhen në formë elektronike

Ministri i Punëve të Brendshme i Maqedonisë së Veriut, Oliver Spasovski, në profilin e tij në Facebook ka njoftuar se janë miratuar ndryshimet ligjore për digjitalizimin e plotë të proceseve të MPB-së, me qëllim të përmirësimit të përvojës së qytetarëve në nxjerrjen e dokumenteve personale.

“Nga data 1 janar, certifikata e shtetësisë do të mund të lëshohet në formë elektronike nëpërmjet Portalit Kombëtar për shërbimet elektronike ose nëpërmjet dërgimit të kualifikuar elektronik të regjistruar në një adresë elektronike. Kërkesat për lëshimin e kartës së identitetit dhe pasaportës, qytetarët do të mund të dorëzojnë në mënyrë elektronike. Për të përmirësuar përvojën e qytetarëve në nxjerrjen e dokumenteve personale dhe zbatimin e dixhitalizimit të plotë të proceseve, kjo udhëheqje e MPB-së iu afrua harmonizimit të rregullimit ligjor me legjislacionin evropian, duke propozuar ndryshime ligjore që u miratuan nga Kuvendi i Republikës së Maqedonisë së Veriut në mars të këtij viti, dhe hyjnë në fuqi më 1 janar 2023”, thekson Spasovski.

Paraqitja e kërkesës për lëshimin e letërnjoftimit dhe pasaportës bëhet në përputhje me ndryshimet dhe plotësimet në Ligjin për Letërnjoftim, Ligjin për Dokumentet e Udhëtimit, Ligjin për Emrat Personal dhe Ligjin për Regjistrimin e Vendbanimit dhe Vendbanimi.

“Në procedurat e përcaktuara me ligj, si marrja e dëshmisë së njoftimit në Fletoren Zyrtare për një kartë identiteti të humbur, ajo merret nga Ministria e Punëve të Brendshme sipas detyrës zyrtare nëpërmjet Platformës Kombëtare të Ndërveprueshmërisë. MPB mund të nxjerrë vendim për heqjen e numrit të identitetit të shtetasit apo të huajit si dokument elektronik”, sqaron Spasovski në statusin e tij në Facebook.

Me qëllim të harmonizimit me digjitalizimin e proceseve lidhur me procedurat e përcaktuara me ligj, siç thekson Spasovski, janë formuar grupe punuese që punojnë në rishikimin e akteve ligjore dhe nënligjore në kompetencë të MPB-së, përkatësisht Ligjit për sigurinë në komunikacionin rrugor, Ligji për armët, Ligji për veprimtarinë e detektivëve, Ligji për të huajt, Ligji për policinë, Ligji për mbrojtjen ndërkombëtare dhe të përkohshme, Ligji për mbrojtjen nga substancat shpërthyese, Ligji për monitorimin e komunikimeve, Ligji për trafikimin e lëndëve plasëse dhe Ligjin për sigurinë private.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat