Pendarovski: Lufta në Ukrainë solli krizë energjetike dhe sfida të sigurisë

Maqedonia

Pendarovski: Lufta në Ukrainë solli krizë energjetike dhe sfida të sigurisë

Më: 26 shtator 2022 Në ora: 21:19
Stevo Pendarovski

“Çështjet e sigurisë gjithmonë kanë qenë temë e rëndësishme, ndërsa e pashmangshme, çështje më aktuale e sigurisë në ditën e sotme është agresioni rus ndaj Ukrainës i cili në mënyrë tektonike e ka prishur stabilitetin e kontinentit evropian kur menduam se pas rrëzimit të Murit të Berlinit kemi hyrë në periudhën e paqes dhe stabilitetit”.

Këtë e theksoi presidenti Stevo Pendarovski në video fjalim me të cilin e hapi Konferencën e 13-të shkencore ndërkombëtare në Strugë “Sfidat arsimore dhe perspektivat e sigurisë”, të organizuar me rastin e 45 vjetorit të arsimit të lartë në fushën e sigurisë.

“Që në vitin 2014, pas aneksimit të Krimesë, ishte e qartë se para arkitekturës evropiane të sigurisë ka sfida të rëndësishme, por, në realitet, askush nuk priste një agresion të drejtpërdrejtë ushtarak kundër një vendi të pavarur dhe sovran, i cili nuk është parë që nga ajo kohë. fundi i luftës së dytë botërore. Ne dënuam agresionin rus kundër Ukrainës dhe i dhamë mbështetje të plotë popullit ukrainas në mbrojtje të pavarësisë së tij, e cila përfshinte jo vetëm asistencë politike, por edhe konkrete teknike dhe pajisje ushtarake”.

“Krahasuar me kapacitetet dhe madhësinë tonë, ne i përkasim grupit të vendeve që e kanë ndihmuar më shumë Ukrainën në mbrojtjen e saj të drejtë kundër agresionit. Këtë e bëmë jo vetëm për shkak se jemi anëtare të NATO-s, por sepse besojmë në parimet e së drejtës ndërkombëtare, e cila nuk lejon agresion ushtarak nga një shtet kundër tjetrit”, tha Pendarovski.

Sipas tij, lufta në Ukrainë solli seri sfidash në shumë fusha me të cilat bota dhe veçanërisht Evropa duhet të përballen. Sfida më e madhe është dhe do të jetë, thotë ai, kriza energjetike, pastaj sfidat e sigurisë nga palët e treta apo të ashtuquajturat. aktorë malinj që dëshirojnë destabilizimin e Ballkanit, por edhe rritjen e inflacionit, dezinformimit dhe retorikës populiste që po përforcohen duke përdorur ngecjen e dukshme në eurointegrimet e Ballkanit Perëndimor.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat