Dimitrov: Është koha që Bosnja dhe Hercegovina të marrë statusin e kandidatit për në BE

Maqedonia

Dimitrov: Është koha që Bosnja dhe Hercegovina të marrë statusin e kandidatit për në BE

Më: 28 shtator 2022 Në ora: 17:53
Nikolla Micevski

Ish-ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Nikolla Dimitrov, tha se është koha e fundit që Bosnja dhe Hercegovina të marrë statusin e kandidatit për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

Dimitrov për “Euraktiv” ka thënë se Bosnja dhe Hercegovina dhe Mali i Zi ishin të barabartë në rrugën drejt BE-së deri në vitin 2006. Të dy vendet nënshkruan marrëveshjen për të hyrë në Union në vitin e përmendur, ndërsa më pas Bosnja dhe Hercegovina filloi të mbetej prapa në këtë rrugë.

“Mali i Zi aplikoi për anëtarësim në BE në dhjetor 2008, mori statusin e kandidatit në dhjetor 2010 dhe filloi negociatat e anëtarësimit në qershor 2012. Në dhjetor 2008, autoritetet e Bosnjë-Hercegovinës, të motivuara nga Mali i Zi, njoftuan se do të aplikonin për anëtarësim. Nuk ishte e vetmja, Shqipëria e bëri në prill 2009 dhe Serbia në dhjetor 2009”, thekson Dimitrov.

Megjithatë, sipas tij, institucionet e BE-së i kanë thënë Bosnjë-Hercegovinës që të mos aplikojë.

Ai shtoi se sindikata tha në nëntor 2009 se nuk do ta bënte këtë derisa të mbyllej Zyra e Përfaqësuesit të Lartë (OHR). Një muaj më vonë, kushti u hoq, por Bosnje-Hercegovinës iu tha të priste derisa të vinte përfaqësuesi i ri special i BE-së.

Pritëm deri në vitin 2011, por BE-ja vendosi një kusht tjetër.  Thanë se Bosnja dhe Hercegovina duhet të zbatojë vendimin e Gjykatës Evropiane për të Drejtat e Njeriut, i cili i referohet Kushtetutës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat