Arsovska: Dikush ndaloi autobusët nga qarkullimi dhe s’është në interes të qytetarëve

Maqedonia

Arsovska: Dikush ndaloi autobusët nga qarkullimi dhe s’është në interes të qytetarëve

Më: 28 nëntor 2022 Në ora: 19:37
Arsovska

Mosmarrëveshjet mes Qyteti të Shkupit dhe transportuesve privat ishin në fokus edhe të pyetjeve të këshilltarëve në seancën e sotme të Qytetit. Stefan Andonov nga OBRM-PDUKM kërkoi nga kryetarja e Qytetit dhe drejtori i NQP-së përgjigje të qartë për pyetjet përse nuk është paguar borxhi dhe kur i njëjti do të paguhet.

“Përse deri tani kompanive private “ Sloboda Prevoz” dhe “ Makekspress” nuk u janë paguar 90 milion denarët. Dhe e dyta, kur do të paguhen dhe kur do të tejkalohet ky problem?, u shpreh Stefan Andonov-OBRM-PDUKM.

Kryetarja e Qytetit të Shkupit, Danella Arsovska përsëri tha se kompanitë e transportit privat nuk kanë respektuar anën e tyre të marrëveshjes dhe tha se nëse dikush thotë se NQP u detyrohet para le t’i kërkojnë ato në rrugë ligjore. Ajo paralajmëroi se së shpejti do të ketë thirrje publike për angazhim të transportuesve privat.

“Nga e keni ju atë informacion dhe spekuloni se miliona u kemi borxh kur asnjë deri në këtë moment as nuk ka paralajmëruar dhe as nuk i ka kërkuar ato mjete? Nga i keni ju ato të dhëna? Asnjë paralajmërim nuk është dorëzuar deri tani në NQP. Ka detyrime në marrëveshje. Dikush nuk i respekton ato detyrime. Dikush ndaloi autobusët nga qarkullimi dhe s’është në interes të qytetarëve, tha Danella Arsovska_ kryetare e Qytetit të Shkupit.

Këshilltarët nuk ishin të kënaqur nga përgjigjet e kryetares së Qytetit dhe as nga përgjigjet e drejtorit të Ndërmarrjes për Qarkullim Publik. Në seancë të pranishëm ishin edhe përfaqësues të transportuesve privat.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat