Vesna Dameva zgjidhet kryetare e re e Këshillit Gjyqësor në RMV

Maqedonia

Vesna Dameva zgjidhet kryetare e re e Këshillit Gjyqësor në RMV

Më: 5 dhjetor 2022 Në ora: 12:29
Vesna Dameva

Vesna Dameva është zgjedhur kryetare e re e Këshillit Gjyqësor në Maqedoninë e Veriut.

Si propozim i vetëm Dameva, në seancën e sotme u votua me dhjetë vota “për” dhe një “kundër”.

Zgjedhja e Damevas, vjen pasi Pavlina Crvenkovska javën e kaluar dha dorëheqje nga pozita e kryetares së Këshillit Gjyqësor.

Pas votimit, Loreta Georgieva, anëtare e Këshillit Gjyqësor, kërkoi që votimi të jetë publik me ngritjen e dorës. Pas përsëritjes së procesit të votimit, rezultati ishte sërish i njëjtë. Dhjetë vota “pro” dhe vetëm një “kundër” për zgjedhjen e Damevës për kryetare të Këshillit Gjyqësor.

Pozita e kryetarit të Këshillit Gjyqësor të RMV-së zgjidhet për një mandat dy vjeçar nga radhët e anëtarëve të këshillit, të cilët i zgjedh Kuvendi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat