Penov: Qeveria ka instrument për të thyer bllokadën duke hequr me forcë autobusët

Maqedonia

Penov: Qeveria ka instrument për të thyer bllokadën duke hequr me forcë autobusët

Më: 5 dhjetor 2022 Në ora: 20:57
Ministri i Vetëqeverisjes Lokale, Risto Penov

Ministri i Vetëqeverisjes Lokale, Risto Penov thotë se Qeveria ka një mekanizëm për të ndalur bllokimin e kryeqytetit nga transportuesit privatë të transportit publik.

Ai për “Sitel” ka sqaruar se autobusët mund të largohen me dhunë nga rrugët, por tani për tani situata është vetëm duke u monitoruar.

“Këtu, për të shterur të gjitha mundësitë për zgjidhjen e problemit, qeveria po merr masa, sepse nuk është më vetëm marrëdhënia e obligacioneve dhe borxhi 1 milionësh ndaj kompanive private. Tashmë na është ndërprerë kontrata. Edhe nëse e marrin borxhin janë të përjashtuar nga puna e mëtutjeshme dhe nuk besoj se protesta do të ndalet me pagesën e borxhit”, tha Penov.

Sipas tij, transporti publik me kryeqytetin nuk duhej të ndërpritet.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat