Ka nisur pagesa e pensioneve të rritura në Maqedoninë e Veriut

Maqedonia

Ka nisur pagesa e pensioneve të rritura në Maqedoninë e Veriut

Më: 2 tetor 2023 Në ora: 13:40
Foto ilustrim

Nga sot do të filloj të bëhet rritja e pensionet. Pensionerët do të marrin rrogë më të madhe prej 5,3% sipas metodologjisë për rritjen e pensioneve.

Nga kjo ngritje më shumë do të të kenë përfitim pensionistët të cilët kanë pensionerët me të ardhura më të larta që sipas tyre llogaritjeve do të arriti në 3 700 denar, ndërsa pensionerët me dhe pensionistët me të ardhura të ulëta do të marrin vetëm 700 denarë plus në llogaritë e tyre.

Në periudhën e kaluar një numër i madh i pensionerve dolën në protestë për ngritje lineare të rrogës nga 3 500 denar me qëllim që t’ju ndihmohet në kushtet e një krize të madhe ekonomike dhe inflacionit të lartë.

Ata thanë se do të vazhdojnë me protestat deri në plotësimin e kërkesave të tyre.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat