Deputetët e OBRM-PDUKM do të lëshojnë parlamentin nëse në Ligjin e amnistisë do të përdoret flamuri evropian

Maqedonia

Deputetët e OBRM-PDUKM do të lëshojnë parlamentin nëse në Ligjin e amnistisë do të përdoret flamuri evropian

Më: 2 tetor 2023 Në ora: 15:50
Hristijan Mickovski

Përfaqësuesi i OBRM-PDUKM Hristijan Mickovski sot sot la takim me grupin parlamentar të Kuvendit i udhëhequr nga OBRM dhe koalicioni.

Në takim është biseduar për situatën aktuale të politikës, por vëmendje të veçantë i venduan Ligjit për amnisti të propozuar nga qeveri e LSDM-së dhe BDI-së.

Sipas Mickoskit është e pa pranueshme që kriminelët e paraqitur të përfshirë edhe ato nga çështjen Mostër që do të falen ose lirohen, duke shtuar se përpjekjet e qeverisë për të liruar kriminelët e provuar janë në fakt përtej sensit të përbashkët.

Mickoski shtoi se me këtë ligj qeveria e LSDM-së dhe e BDI-së dëshiron të liroj kriminelët, sepse shpreson se ato do ta ndihmojnë në skenarët kriminale për kampanjën e zgjedhjeve për zgjedhjet parlamentare dhe zgjedhjet presidenciale.

Në lidhje me mënyrën e vendosjes së ligjit për amnisti, e cila është e dërguar nëpërmjet procedura Grupi parlamentar i OBRM-PDUKM-së dhe Koalicionit morën vendim për bllokimin e ligjit. Por nëse flamuri evropian keqpërdoret, deputetët do të largohen nga punimet e kuvendit.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat