Shkupi mëngjesin e sotëm renditet i 21-ti për nga ndotja në botë

Maqedonia

Shkupi mëngjesin e sotëm renditet i 21-ti për nga ndotja në botë

Më: 2 dhjetor 2023 Në ora: 10:41
Tablea

Ajri i ndotur në Shkup dhe qytete të tjera të Maqedonisë është në fokus edhe këtë dimër.

Dje, kryeqyteti, sipas faqes së specializuar të internetit IQAir, ishte ndër dhjetë qytetet më të ndotura në botë, pra ishte në vendin e gjashtë.

Mëngjesin e sotëm ndotja është ulur, ndaj kryeqyteti është në vendin e 21-të.

Megjithatë, është qyteti i tretë më i ndotur në Evropë, pas Varshavës dhe Wroclaw në Poloni. Përveç në Shkup, ndotje enorme mbrëmë është regjistruar edhe në Strumicë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat