Është hapur një hetim për të zbuluar pse kanë mbërritur 20,000 formularë pasaportash në Maqedoni

Maqedonia

Është hapur një hetim për të zbuluar pse kanë mbërritur 20,000 formularë pasaportash në Maqedoni

Më: 20 shkurt 2024 Në ora: 22:38
Foto ilustrim

Divizioni i Auditimit të Brendshëm, Hetimeve Kriminale dhe Standardeve Profesionale ka nisur një hetim për shkakun e pabarazisë çuditëse midis 400,000 pasaportave të porositura fillimisht dhe 20,000 të dorëzuara që nga mesi i shkurtit.

Ministri i Punëve të Brendshme, Pançe Toshkovski dje tha se deri më 18 të këtij muaji në Maqedoni është dashur të mbërrijnë 400.000 formularë pasaportash.

Kontrata fillestare është ndryshuar me një akt të caktuar në dhjetor, kështu që në vend të 400 mijë, furnizuesi kishte detyrimin të dorëzonte 22 mijë formularë.

Telma, duke kërkuar përgjigje nga ministria, mori një përgjigje të shkurtër se aktualisht ka një hetim nga Departamenti i Kontrollit të Brendshëm, Hetimeve Penale dhe Standardeve Profesionale në lidhje me kontratën për blerjen e dokumenteve të udhëtimit.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat