Më 23 maj Siljanovska Davkova do ta realizojë vizitën e parë jashtë vendit

Maqedonia

Më 23 maj Siljanovska Davkova do ta realizojë vizitën e parë jashtë vendit

Më: 19 maj 2024 Në ora: 11:09
Gordana Siljanovska

Presidentja e sapo zgjedhur, Gordana Siljanovska Davkova më 23 maj do të ketë vizitën e parë jashtë vendit.

Ajo do të pranohet nga Papa Francisk në Vatikan, ndërsa ditën e ardhshme në Romë do të merr pjesë në një ngjarje për vëllezërit Kirili dhe Metodi.

Siljanovska Davkova do të vizitojë bazilikën e Shën Klimentit, ku ndodhet varri i shën Kirilit, dhe më pas Bazilika e Santa Maria Maggiore, ku ka një pllakë të shkruar në gjuhën maqedonase.

Gjatë qëndrimit në Romë, Presidentja do të pritet nga Presidenti i Italisë, Sergio Mattarella.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat