Rritet numri i thirrjeve dhe intervenimeve në Emergjencën e Kumanovës

Maqedonia

Rritet numri i thirrjeve dhe intervenimeve në Emergjencën e Kumanovës

Më: 15 qershor 2024 Në ora: 15:15
Foto ilustrim

Sot mjekët e Emergjencës së Kumanovës kanë njoftuar se është rritur numri i tkuhirrjeve dhe intervenimeve të tyre. Ata tani po përballen me 40 deri në 50 ndërhyrje në ditë, duke shënuar një rritje prej rreth 30 për qind. Gjatë javës së fundit, janë vërejtur raste në rritje të pacientëve që shemben në vende publike.

Valentina Todorovski Trajkovska, mjekja e Emergjencës, tregon se ka pasur një numër të shtuar të ndërhyrjeve, veçanërisht në institucione dhe sheshe qytetare ku lëvizja është më e madhe. “Shumë kolapse ndodhin sepse qytetarët nuk respektojnë rekomandimet për kujdes gjatë kohëve të vapa. Të moshuarit veçanërisht duhet të jenë më të disiplinuar në përdorimin e terapisë së tyre kronike dhe të respektojnë masat e sigurisë,” shton ajo.

Mjekët këshillojnë që të evitohet dalja jashtë gjatë periudhave të vapa të madhe, të konsumohet mjaftueshëm ujë dhe lëngje, dhe të vishen rroba të lehta dhe të ndritshme. Gjithashtu, Zdravstven Dom Kumanovë ka siguruar antidote për kafshimet e gjarpërinjve dhe serum anti-verpinë për ata që frekuentojnë natyrën.

“Sidomos për ata që dalin shpesh në natyrë, si malësorët dhe peshkatarët, është esenciale të kenë me vete antihistaminikë dhe të sjellin tableta nëse kanë pasur më parë reagime alergjike,” thotë Todorovski Trajkovska, duke shtuar se është vital të thirret urgjenca mjekësore në rast nevoje.

Java e kaluar ka pasur raste të pickimeve nga insektet, përfshirë një rast të një pacienti që ishte pickuar nga një grerëz, i cili pësoi të njëjtën ndërhyrje edhe vitin e kaluar. Fatmirësisht, situata u trajtua me sukses dhe pacienti është në gjendje të stabilizuar shëndetësore.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat