Dy vjet burg për infermieren e Onkologjisë së Shkupit për shitjen e ilaçeve

Maqedonia

Dy vjet burg për infermieren e Onkologjisë së Shkupit për shitjen e ilaçeve

Më: 17 qershor 2024 Në ora: 22:58
Foto ilustrim

A.O infermierja 29-vjeçare, nuk ka pritur aktgjykimin për dënimin e saj me dy vjet burg për përvetësim të citostatikëve nga Klinika Onkologjike. Gjykata e Apelit ka refuzuar ankesën e saj, duke e shpallur fajtore për nxjerrjen e ampulave me qëllim përfitimin e pasurisë materiale në tre raste të ndryshme.

Ajo, e cila aktualisht nuk është në dispozicion për të vuajtur dënimin, ishte shpallur fajtore nga një gjykatë dhe më vonë vendimi u konfirmua nga Apeli. Rasti i saj është ndarë nga hetimi i madh për keqpërdorimin e terapisë biologjike në Klinikën e Onkologjisë, ku Prokuroria Publike po heton pesë persona, përfshirë katër mjekë.

Procedura hetimore për keqpërdorimet në Klinikën e Onkologjisë po vijon, me ekspertizën e mijëra dosjeve mjekësore që ende nuk ka përfunduar. Pesë të dyshuarit do të përballen me provat e mbledhura nga prokuroria dhe janë parashikuar të ulen para prokurorëve.

Ekspertiza nga ekspertë të huaj onkologjikë po vazhdon për disa prej dosjeve mjekësore. Publiku është informuar në mënyrë adekuate gjatë gjithë procedurës, pa prishur rrjedhën e veprimeve hetimore.

Hetimi gjithashtu përfshin shtatë tenderë që janë aktualisht nën shqyrtim. Terapitë kushtojnë deri në 5000-6000 euro, me disa raste ku janë përshkruar një deri në dy terapi shtesë apo edhe terapi të shumëfishta. Pyetja kryesore që hetimi synon t’i përgjigjet është për kë kanë ofruar përfitime të dyshuarit.

Gjykata ka vendosur për konfiskimin e pasaportave të mjekëve Nino Vasev dhe Nuhi, duke u ndaluar daljen nga banesa dhe Vasevit i është ndaluar të afrohet në vendin e tij të punës.

Ky zhvillim sjell një tjetër kapitull në hetimin e vazhdueshëm për keqpërdorimet në sektorin e shëndetësisë, duke vënë theksin në nevojën për transparencë dhe drejtësi në trajtimin e pacientëve.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat