Nikollovski: E zbatojmë idenë për administrim më efikas duke reduktuar institucionet dhe funksionet

Maqedonia

Nikollovski: E zbatojmë idenë për administrim më efikas duke reduktuar institucionet dhe funksionet

Më: 19 qershor 2024 Në ora: 21:07
Aleksandar Nikollovski

Aleksandar Nikollovski, deputet dhe anëtar i Komitetit Ekzekutiv të OBRM-PDUKM-së, ka deklaruar se do të bëhen reduktime të mëtejshme në numrin e drejtorëve në institucionet qeveritare. Duke folur në emisionin “Top Tema” në televizionin Telma, Nikoloski, i cili pritet të emërohet zëvendëskryeministër dhe ministër i Transportit, theksoi se këto ndryshime do të përfshijnë edhe shkurtimin e numrit të drejtorëve ekonomikë në spitale dhe agjenci të ndryshme.

“Është e vërtetë se ne kemi ulur numrin e institucioneve në vend për rreth 20% dhe rreth njëzet për qind nga sa kanë thënë konvencionalisht qëndrimet zyrtare”, thotë Nikoloski.

Ai shtoi se në spitale nuk do të ketë më dy drejtorë, por vetëm një për çështje klinike, ndërsa Fondi i Inovacionit dhe Agjencia e Energjisë janë në mesin e atyre që do të shfuqizohen ose do të kenë hetime të thelluara.

Nikoloski shprehu bindjen se këto reforma do të çojnë në një menaxhim më të mirë dhe në një shërbim më efikas ndaj qytetarëve. Reformat vijnë në një kohë kur OBRM-PDUKM po përgatitet të marrë më shumë përgjegjësi qeverisëse pas zgjedhjeve të fundit.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat