Protesta nga kompanitë private do të ndalojnë transportin që nga e hëna

Maqedonia

Protesta nga kompanitë private do të ndalojnë transportin që nga e hëna

Më: 22 qershor 2024 Në ora: 13:09
Foto ilustrim

Shkupi nga e hëna do të jetë pa kompani private. Arsyeja që kompanitë private do të ndalojnë transportin e pasagjerëve nga ora 10 e së hënës është se nuk kanë ndërmend të operojnë më.

Ata thonë se kanë marrë paradhënie vetëm në pesë javët e para pas arritjes së marrëveshjes dhe më pas asgjë për gati një vit.

Nuk bëhet fjalë vetëm për pagat, thonë transportuesit, por edhe shpenzime të tjera për trafikun në linjat e qytetit në Shkup. Prandaj, nga mëngjesi i së hënës do të fiken dhe qyteti do të mbetet sërish pa transportues privatë.

Më shumë se një vit më parë, metropoli mbeti pa transport publik pasi transportuesit privatë nuk lëviznin për disa muaj dhe autobusët e tyre u parkuan në bulevard.

Katër muaj më parë edhe punonjësit e JSP-së e kanë ndërprerë punën me dy orë ndërprerje për shkak të vonesës së pagës.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat