Kërkohet inkuadrimi i grave në zgjedhjet lokale të tetorit

Politika

Kërkohet inkuadrimi i grave në zgjedhjet lokale të tetorit

Nga: M.H. Më: 31 korrik 2021 Në ora: 23:04
Foto ilustrim

Pothuajse ka arritur muaji tetor për zgjedhjet lokale në vendin tonë.

LDK është ajo e cila ka shpallur gjithë kandidatët e saj për kryetar në komuna.

Mirëpo në gjithë listën që ajo ka publikuar është vetëm një kandidate grua, shkruan “Bota sot”.

Pavarësisht që nuk është befasi kandidimi i vetëm i një gruaje në lidhje me këtë temë për “Bota sot”, ka folur analisti politik Islam Krasniqi, i cili u shpreh se gjithmonë ka qenë prezent diskriminimi i grave kjo është parë edhe tek presidentja Osmani.

Ai shton se Osmanin edhe pse e kanë larguar ajo ka arritur të realizoj ëndrren e saj.

Image
Islam Krasniqi

“Nuk është diqka e re pasi që partit politike për të parin e komunës kanë praktikuar gjithmon kandidat burra, duke i diskriminojnë femrat, mirëpo kjo praktik ka ardhur si pasojë se çfarë peshe "fuqie" kanë mbajtur femrat brenda partisë ku kanë shërbyer. Si shembull e kemi presedenten tonë znj.Osmani luftën e saj për të realizuara ëndrren e saj, ku partia e saj e largoj, u munduan t'a njollosin, të shpifin për të e që në fund ajo preku kulmin në politik duke i shkelur të gjitha pengesat që ishin në rrugën e saj”, u shpreh ai.

Analisti më tej thotë se tek zgjedhjet komunale në dorë kandidatët i ka partia dhe do të ishte mirë që të kishte femra kandidate për kryetar/e të komunës pasi ato mund të jenë më të suksesshme.

“Po në politik për zgjedhje nacionale i kemi caktuar apo pranuar disa rregulla lidhur më pjesmarrjen e femrave në politik, por të zgjedhjet komunale është në doren e partis, e që do të ishte shumë mirë për demokracinë që edhe femra të ketë në listat për të paret e komunës, pasi që ato janë më të ndieshme dhe mund të ju sherbejnë qytetarëve me shumë dhe mund të jenë më të suksesshme”, përfundon Krasniqi për “Bota sot”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat