“Sot ai doli kundër Gjermanisë”/Flasin nga Vetëvendosje, tregojnë çfarë konfirmoi Rama para Merkel-it

Politika

“Sot ai doli kundër Gjermanisë”/Flasin nga Vetëvendosje, tregojnë çfarë konfirmoi Rama para Merkel-it

Nga: G.B Më: 14 shtator 2021 Në ora: 18:34
Angela Merkel dhe Edi Rama

Kancelarja gjermane Angela Merkel sot ka qëndruar për vizitë në Tiranë, ku është takuar me liderët e Ballkanit Perëndimor.

Ajo ka thënë se pavarësisht dëshirës, nuk ka mundur që ta vizitojë secilin shtet.

Në konferencën e përbashkët në mes të Merkel dhe kryeministrit Edi Rama, u përmend dhe Ballkani i Hapur, për të cilin kancelarja tha se asgjë nuk e zëvendëson Procesin e Berlinit.

Ndërsa, kryeministri Rama nuk i kurseu thumbat ndaj kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, as para kancelares Merkel.

Ai tha se Albin Kurti po bën teori konspiracioni për “Open Balkan”.

“Sot është e pabesueshme që Kosova nuk e shfrytëzon këtë për veten e vet, por rri dhe bën teori konspiracioni për Open Balkan. Traseja është e shtruar, Procesi i Berlinit është një proces që do të vazhdojë, Open Balkan është një mekanizëm për ta përshpejtuar. Nuk ka asnjë kontradiktë mes të dyjave”, tha Rama.

Ai shtoi se Ballkani i Hapur është vazhdim i Procesit të Berlinit dhe se fjalët tjera janë dokrra.

“Open Balkan është as më shumë e as më pak për ta përjashtuar procesin e Berlinit. Nuk ka ne Open Balkan asgjë brenda që kontradikton me Procesin e Berlinit. Open Balkan është mjeti i rajonit për të implementuar Procesin e Berlinit. Kush thotë se njëra bie ndesh me tjetrën ose e bën me qëllim ose nuk e kupton. Teoritë e konspiracionit, jo po Procesi i Berlinit, Open Balkan janë të organizuara nga forca të tretë apo janë të hedhura këtu nga BE për të na gënjyer ne që të krijojmë këtu një mikro BE janë dokrra”, u shpreh Rama para mediave.

Por, pse Rama vazhdon ta thumbojë Kurtin për Ballkanin e Hapur, derisa kjo nismë nuk u përkrah as nga Merkel?

Lidhur me këtë, për gazetën “Bota sot” ka folur deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, njëherësh kryetar i Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë, Haki Abazi.

Ai ka thënë se Rama sot e konfirmoi pse është aq i afërt me Vuçiqin.

Image
Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Haki Abazi

“KM Rama ka konfirmuar sot se është jotransparent për qëllimet e tij dhe arsyes pse është bërë kaq i afërt me Vuçiq dhe kjo konfirmon se i takon grupit të liderëve ballkanikë që krijojnë procese për të mirëmbajtur fuqinë e tyre përbrenda deficitit demokratik dhe në kundërshtim me proceset integruese”, është shprehur ai.

Sipas Abazit, Rama sot doli kundër Gjermanisë dhe u pa se sa i dëmshëm është Ballkani i Hapur.

“Sot hapur u pa se Ballkani Hapur është i dëmshëm për Procesin e Berlinit, ku Kosova është e barabartë me të tjerët. Rama sot doli kundër Gjermanisë dhe sajoi një tregim duke luajtur ekonomi me të vërtetën”, ka deklaruar Haki Abazi për gazetën “Bota sot”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat