“BE me Josep Borrell nuk mbështesin parimet për luftimin e krimit të organizuar”

Politika

“BE me Josep Borrell nuk mbështesin parimet për luftimin e krimit të organizuar”

Nga: A.SH Më: 20 tetor 2021 Në ora: 16:33
Josep Borrell

Javën e kaluar, Policia e Kosovës ndërmori një aksion kundër kontrabandës në disa komuna të Kosovës duke përfshirë edhe veriun e Mitrovicës.

Ky veprim i policisë ngjalli reagime të shumta nga Serbia, Rusia por edhe nga Bashkimi Evropian.

Lidhur me këtë, për gazetën “Bota sot” ka folur analisti Ruzhdi Peçani, i cili tha se deklaratat e BE-së me Josep Borrell janë në kundërthënie me NATO-n, me qëndrimet anglo–amerikane dhe Gjermaninë.

"Për aksionin e policisë së Kosovës në veri të vendit, ishte edhe reagimi i departamentit të informacionit dhe medias në MPJ-në ruse, Maria Zakharova në komunikatë ka thënë se shqiptarët e Kosovës duhet të heqin dorë nga planet e tyre për spastrim të popullatës jo-shqiptare në Veri. “Ne do të donim të paralajmëronim Prishtinën se politika e saj, e kombinuar me reagimin e paqartë të mbështetësve të saj të huaj, në mënyrë të pashmangshme po provokon një rrëshqitje në një përplasje të hapur dhe po shkatërron parakushtet për vazhdimin e dialogut tashmë të ngecur midis palëve”, ka deklaruar Peçani.

Image
Ruzhdi Peçani

 

Sipas tij, e rëndësishme është që NATO, SHBA, Britania e Madhe, Gjermania kanë mbështetur një aksion të tillë të Policës së Kosovës më herët në veri.

"Ambasada e Britanisë së Madhe në Kosovë ka mbështetur aksionin e policisë së Kosovës kundër krimit të organizuar duke e quajtur si veprim në interes të të gjithë qytetarëve. “Veprimi kundër krimit të organizuar është në interes të të gjithë qytetarëve të Kosovës dhe ne mbështesim Qeverinë e Kosovës në respektimin e sundimit të ligjit në të gjithë Kosovën. Një zyrtar i NATO-s ka thënë se “Policia e Kosovës është duke kryer një operacion të zbatimit të ligjit përgjatë Kosovës” dhe se “misioni i KFOR-it, i udhëhequr nga NATO-ja është në komunikim të pandërprerë me të gjitha institucionet relevante në Kosovë dhe me përfaqësuesit e Bashkësisë Ndërkombëtare". Nga deklarimet nga NATO, SHBA, Britania e Bashkuar, Gjermania dhe Rusisë, mund të nxirret premisa: Se BE me Josep Borrell, nuk mbështesin parimet e saj për luftimin e krimit të organizuar, si veprime të pa-matur dhe të rrezikshme nga Borrell. BE, duke u radhitur me qëndrimet ruse e në kundërvënie të NATO-s dhe diplomacisë anglo–amerikane", ka thënë ai.

Andaj Borell dhe Lajçak vetëm sa po i fryjnë zjarrit në këtë situatë, sepse deklarata e Borrell, mund të lexohet edhe si diplomatike po edhe si një shtytje të fuqizimit të Aleksandar Vuçiq në dialogun e Brukselit.

"Me z. Josep Borrell dhe z. Miroslav Lajçak, BE vetëm sa po i fryn zjarrit të eskalimit të gjendjes duke trimëruar ultranacionalistët në Beograd. Dialogun,në të cilin aq shumë thirren, tani e kanë futur “në qorrsokak”. Deklarata e z. Josep Borrell, do mund edhe të trajtohej edhe si diplomatike, po edhe mund të lexohet si një shtytje të fuqizimit të Aleksandar Vuçiq në dialogun e Brukselit, ku pritet që në tryezë Borrell të shtroj me z.Lajçak çështjen e marrëveshjes për bashkësinë e komunave serbe në Kosovë", përfundon analisti Ruzhdi Peçani.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat