‘Thaçi dhe Rama si liderë anti-shqiptarë kërcënonin Evropën me islamin radikal’

Politika

‘Thaçi dhe Rama si liderë anti-shqiptarë kërcënonin Evropën me islamin radikal’

Arnita Zeneli Nga Arnita Zeneli Më 22 nëntor 2021 Në ora: 11:21
Edi Rama dhe Hashim Thaçi

Institucionet e Kosovës, mund të hetojnë për figurën e Hashim Thaçit, edhe nga një këndvështrim tjetër, jo vetëm ai i krimeve të drejtpërdrejta.

Thaçi, sikur të kishim një shtete funksional të së drejtës, do të mund të hetohej për raportet e tij me shoqatat kestremiste në Kosovës, ato islamike. Ekzistencën e këtij islamizmi, edhe nëse nuk e çoi më tej, ai u tregua i gatshëm, dhe madje publikisht e përdori, si një lloj shantazhi ndaj vendeve perëndimore, që e kundërshtonin ndarjen e Kosovës. 

Por, para se këtë ta bënte Thaçi, Serbia në vazhdimësi lobonte në botë (jashtë vendeve islamike), se Kosova është shtet shumicë myslimane, dhe se ajo është vatër e radikalizmit, prandaj ajo nuk duhet niihet si shtete, nga ato që e kanë njohur, dhe ta pranojnë ndarjen, vendet që e kanë njohur.

Lidhur me atë se a mund të hetohet Thaçi dhe klani i tij, për kërcënimin e perëndimit me islam radikal nëse e refuzonte shkëmbimin e territoreve Kosovë-Serbi, për "Bota sot", kanë folur edhe disa njohës të çështjeve politike.

“Të ngrihej aktakuzë nga prokurorët e pavarur”

Image
Prof. Dr. Asoc Enver Bytyçi

Lidhur me këtë, analisti politik Enver Bytyçi, në një prononcim për “Bota sot”, ka deklaruar se është e vërtetë se gjatë qeverisjes nga Thaçi, islami radikal është toleruar, madje ai thekson se jemi edhe dëshmitarë se shoqata islamike me veprimtari të terrorizmit kanë hyrë në Kosovë. 

Bytyçi potencon se gjatë asaj kohe u shfaqen edhe disa sekte si vehabistët, gjë që të cilat i toleroi Thaçi, dhe përveç kësaj, ai u mbështet tek to vetë për përfitimet elektorale.

“Është e vërtetë se gjatë periudhës së qeverisjes së Hashim Thaçit në Kosovë është lejuar, toleruar e madje promovuar islami radikal në këtë vend deri në atë masë sa Serbia e ka shfrytëzuar situatën e krijuar që ta akuzojnë atë si "rrezik për stabilitetin rajonal", thotë Bytyçi.

Ai pohon se janë faktike organizimet e disa shoqatave me financime terroriste në Kosovë.

“Ne jemi dëshmitarë të faktit se shoqata islamike me veprimtari të dyshimta të financimit të terrorizmit kanë hyrë në Kosovë në ato vite, sidomos pas shpalljes së pavarësisë. Politikanë të caktuar kanë prit dhe përcjellur krerët e shoqatave të tilla, të maskuara si shoqata humanitare”, thotë ai.

Sipas profesorit Bytyçi, Thaçi përveçse i toleroi ato gjatë kohës sa ishte kryeministër e president, por edhe u mbështet në sigurimin e votave prej tyre.

“Ndërkaq disa sekte ekstreme si Vehabistët u shfaqën papritmas në Kosovë asaj kohe. Prandaj dhe ky shqetësim kaploi jo vetëm njerëzit atdhetarë, por edhe qytetarët e vendit, ndërkaq që shteti, ish-kryeministri e ish-presidenti Thaçi i toleroi ato, madje deri diku u mbështet teka to për të përfituar elektorat për partinë e tij, Partinë demokratike”, thotë ai.

Kosova rrezikonte të perceptohej si shtet islamik e radikal

Sipas Bytyçit, këto ndodhi pastaj i përdori Beogradi për propagandimin e akuzave politike ndaj shqiptarëve, si shtet islamik e radikal, me qëllim që Kosova të paraqitej si rrezik për Europën, gjë për të cilën është ende e paqartë pse disa liderë politikë të Kosovës ia shërbyen këtë si një lloj menyje Serbisë.

“Të gjitha promovimet politike dhe rastet, e aktet ekstreme me ngjyra islamike në Kosovë u përdorën si municion kundër shqiptarëve nga ana e Beogradit. Si gjithmonë! Edhe Milosheviçi kishte të njëjtën strategji, që luftën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës ta propagandonte si luftë fetare islamikësh "kundër qytetërimit perëndimor". Qëllimi ishte atëherë dhe në kohën e qeverisjes së zotit Thaçi që Kosova të paraqitej si rrezik jo thjesht për Serbinë, por për Europën. Kjo është strategji e njohur e Serbisë që nga fillimi i shekullit të XX e deri në ditët e sotme. Por, është ende e paqartë pse një ose disa liderë politikë në Kosovë ia shërbyen Serbisë këtë lloj menyje”, shtoi Bytyçi.

Sipas Bytyçit, qëllimi i kësaj strategjie ka gjasa të ishte se kërcënim i islamit, dhe të përdorej si presion ndaj perëndimit për zgjidhjen e konflikteve me Serbinë.

Ai shtoi më tej se skemat e presionit se nëse nuk lejohet ndarja e  Kosovës do të përhapej islami radikal, përndryshe do të destabilizohet Ballkani, por kjo mirë që nuk funksionoi, sepse politikanët evropianë që ishin kundër ndryshimit të kufijve në Ballkan kanë instrumente të shumta për tu informuar për çdo gjë që ndodhë në rajon.

“Ka gjasa që kërcënimi islamik të përdorej prej zotit Thaçi si presion ndaj perëndimit që ta pranonin ndarjen e Kosovës si opsion të zgjidhjes së konfliktit me Serbinë dhe vendosjes së paqes në rajon. Pra, që të impononte te aktorët që ishin kundër ndryshimit të kufijve dhe shkëmbimit të territoreve ndryshimin e mendimit të tyre. Në fakt unë kam vërejtur një budallaki të kësaj manovre. Skemat e presionit se "nëse nuk na lejoni të ndajmë Kosovën do të përhapet islami radikal. Nëse nuk e lejoni këtë do të destabilizohet Ballkani" etj nuk funksionojnë, as nuk mund të funksiononin, sepse vendet dhe politikanët europianë që ishin e janë kundër ndryshimit të kufijve në Ballkan kanë njëmijë instrumente për t'u informuar për gjithçka që ndodhte e ndodhë në rajonin tonë”, ka theksuar Bytyçi.

Por, më thelbësorja në gjithë këtë, është fakti se Thaçi dhe ndihmësit e tij, angazhohen për llogari të Serbisë. 

Prokurorët kanë lidhje politike ...

Bytyçi e quan të turpshëm, faktin se si një lider politik shqiptar për përfitime të veta kërcënon Europen me islamin radikal. 

“Ideja se me presionin e Hashimit, Edit e Sandër Vuçiqit do të ndryshonin ose do të ndryshojnë mendje (kundërshtarët e ndryshimit të kufijve) ishte dhe mbetet një ide provinciale ballkanike. Por, ajo që na shqetëson e duhet të na shqetësojë ka të bëjë me faktin se si politikanë të caktuar shqiptarë, si Hashim Thaçi dhe ndihmësit e tij angazhohen për llogari të Serbisë në aventura, të cilat i nxjerrin namin e keq bashkëkombësve të vet. Kjo është jo vetëm e turpshme, por edhe e dënueshme, së paku nga pikëpamja politike dhe morale. Një lider politik shqiptar, i cili për llogari të vetat politike e përfitime personal kërcënon Europën me islamin radikal, siç ka ndodhur me Thaçin, por kujtoj këtu edhe Edi Ramën, është lider anti-shqiptar”, shtoi tutje ai.

Bytyçi më tej ka theksuar se nëse do të kishte prokurorë të pavarur, mund të ngrihej një aktakuzë, në të cilën do të duhej të përfshihej akti i tradhtisë kombëtare me tentimin e ndarjes së Kosovës.  Por, sipas tij, kjo nuk mund të ndodhë, sepse prokurorët kanë lidhje politike dhe nuk janë të gatshëm ta bëjnë një gjë të tillë. 

“A mundet dhe a duhet dërguar për hetime dhe ndëshkim penal? Kjo është një pyetje e ndërlikuar, sepse është zor t'i përgjigjesh. Por, nëse do të kishte prokurorë të pavarur, të cilët do të merrnin të gjitha deklaratat dhe do të shtinin në dorë të gjitha provat në Kryeministri e Presidencë, mund të ngrinte një akt-akuzë. Brenda kësaj akt-akuze do të duhej të përfshihej edhe akti i tradhtisë kombëtare me tentimin e ndarjes së Kosovës. A mund të ndodhë kjo? Nuk shoh që prokurorët e Kosovës të jenë të gatshëm ta bëjnë një gjë të tillë. Kanë frikë. Kanë lidhjet politike, që i pengojnë. Nuk duan të prishin rehatinë e tyre për interesat e Kosovës! Shkurt, nuk shoh as vullnet, as guxim, as përkushtim në këtë drejtim. Por, të kishte iniciativa të tilla spiunët e Serbisë në ekranet e televizioneve shqiptare do të bënin më shumë kujdes kur flasin e cicërojnë në emër të interesave të Beogradit”, ka përfunduar Enver Bytyçi.

“Thaçi nxitës i shkëmbimeve territoriale”

Image
Blerim Burjani

Ndërsa, juristi Blerim Burjani, ka potencuar se marrëveshja Kosovë-Serbi ka të bëjë me dialogun Vuçiq – Thaçi, sepse Thaçi ka nxitur temën e shkëmbimeve territoriale.

“Marrëveshja Kosovë - Serbi nuk ka të bëjë me fenomene të tjera të paraqitura në Kosovë, por me dialogun Vuçiq –Thaçi. Këta të dy kanë negociuar me vite. Thaçi ka nxitur temën e shkëmbimeve territoriale dhe ka lobuar. Ajo temë tani është e mbyllur, pra nuk ka faktor tjerë ndikues përveç bisedimeve Thaçi-Vuçiq, tani nuk ka rëndësi fare më. Thaçi nuk është në dialog më, pasoja për shtetin e Kosovës nuk ka pas. Pra, nuk ka pas marrëveshje Kosovë-Serbi për shkëmbime, kjo histori është mbyllur”, deklaroi Burjani.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat