Dialogu me Serbinë ka pësuar fiasko totale / Kosova më nuk nënshtrohet

Politika

Dialogu me Serbinë ka pësuar fiasko totale / Kosova më nuk nënshtrohet

Gresa Bajraktari Nga Gresa Bajraktari Më 18 janar 2022 Në ora: 17:23
Foto nga takimi i fundit në Bruksel

Dialogu me Serbinë ka nisur shumë vite më parë, por tani nuk dihet se kur do të vazhdojë me takimet e radhës.

Aq më pak dihet se kur mund të arrihet një marrëveshje finale mes të dyja shteteve.

Serbia po insiston që të formohet asociacioni i komunave me shumicë serbe, ashtu siç është nënshkruar me 2013 dhe 2015, i cili është në kundërshtim me Kushtetutën e Kosovës, me vendim të Gjykatës Kushtetuese.

Gjërat në favor të saj i ka thyer aq shumë Serbia, sa një pjesë e burokracisë europiane, fjalën e parë e ka, pranojeni asociacionin sipas marrëveshjes ose ndryshojeni Kushtetutën.

Gjërat tani mund t’i ketë koklavitur edhe më, vendimi i institucioneve të Kosovës që të mos e lejojë referendumin antikushtetues të Serbisë në Kosovë. Zëdhënësi i BE-së, megjithatë është shprehur se dialogu nuk është ndërprerë, dhe se rasti me referendumin nuk pritet të ketë ndikim.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat