Nuk e votoi rezolutën për referendumin serb/ Paralajmërohen ndëshkime të rënda për PDK-në – ja çfarë e pret atë!

Politika

Nuk e votoi rezolutën për referendumin serb/ Paralajmërohen ndëshkime të rënda për PDK-në – ja çfarë e pret atë!

Arife Morina Nga Arife Morina Më 20 janar 2022 Në ora: 18:13
Kuvendi i Kosovës, seanca ku u votua Rezoluta

Me 15 janar (të shtunën), deputetët e Kuvendit të Kosovës në një seancë të jashtëzakonshme miratuan rezolutën kundër mbajtjes së referendumit antikushtetues të Serbisë për ndryshime kushtetuese atje. 

Kjo rezolutë u votua me 76 vota për, asnjë kundër dhe një abstenim. 

Pjesëmarrëse në këtë seancë ishin Lëvizja Vetëvendosje (LVV), Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK). Ndërsa, Lista Serbe mori pjesë vetëm në fillim të seancës, e që më pas e lëshoi sallën para votimit të rezolutës. 

E partia e cila e shpërfilli tërësisht këtë seancë me rëndësi të madhe për sovranitetin e Kosovës ishte Partia Demokratike e Kosovës (PDK). 

PDK e vlerësoi si të panevojshme mbajtjen e seancës së jashtëzakonshme të Kuvendit të Kosovës për referendumin e Serbisë brenda territorit të Kosovës.  

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat