Alarm për Kosovën dhe rajonin/ Ky është plani për krijimin e botës ‘serbo-ruse’ në Ballkan!

Politika

Alarm për Kosovën dhe rajonin/ Ky është plani për krijimin e botës ‘serbo-ruse’ në Ballkan!

Arife Morina Nga Arife Morina Më 21 janar 2022 Në ora: 18:26
Harta e Ballkanit

Është i njohur fakti se Serbia vazhdon të mbështesë politikat ruse në Evropë, ku në këtë mënyrë ajo përfiton ndihma të vazhdueshme në shumë sfera nga Rusia. 

Putini vazhdon tash e një kohë ta ndihmojë Serbinë, shtetin e Vuçiqit me asete të ndryshme, kryesisht me mjete moderne ushtarake. 

Gjithashtu, Rusia e mbështetë Serbinë në qëllimet e saj ndaj Kosovës.  

Së fundmi, është publikuar një studim amerikan i cili zbulon planet ruso-serbe, të cilët përmes kishave ortodokse po synojnë ta destabilizojë situatën në Ballkan, gjithashtu edhe në Kosovë. 

"Moska ka nisur operacione informacioni për të ndezur tensionet etnike dhe për të nxitur protesta, ... Kremlini po e përdor tani Kishën Ortodokse për të destabilizuar vendin dhe më gjerë rajonin. Kisha Ortodokse e Rusisë ka përshkallëzuar mosmarrëveshjet e përsëritura mbi objektet fetare, më së fundi duke shprehur shqetësimin për "fatin e faltoreve të krishtera në Kosovë" pas ndezjes së tensioneve midis Kosovës dhe Serbisë”, thuhet në analizën amerikane të botuar më parë në “Foreign Affairs”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat