Dy qëllimet e Serbisë për kërcënimet ndaj Kosovës/Ja pse nuk guxon të ndërhyjë ushtarakisht

Politika

Dy qëllimet e Serbisë për kërcënimet ndaj Kosovës/Ja pse nuk guxon të ndërhyjë ushtarakisht

Gresa Bajraktari Nga Gresa Bajraktari Më 22 janar 2022 Në ora: 13:48
FSK

Edhe pse Serbia kreu gjenocid në Kosovë, në luftën e fundit dhe Kosova ishte viktimë, ajo vazhdon të mos i ndalë kërcënimet.

Kërcënimet po bëhen në vazhdimësi dhe në trajta të ndryshme. Njëherë nga zyrtarët e lartë të politikës shtetërore, dhe tani kanë filluar edhe kërcënimet ushtarake.

Serbia duket sikur po e pret edhe gjënë më të vogël për të bërë një kërcënim apo dhe ndërhyrje ushtarake në Kosovë e të shkaktojë konflikt.

Së fundi kërcënimi erdhi nga shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë së Serbisë, gjenerali Milan Mojsiloviq.

Ai ka thënë se nuk e përjashton mundësinë e veprimeve të reja të njëanshme të Forcave të Sigurisë së Kosovës në veri të Kosovës, derisa sipas tij, Forcat e Armatosura do të reagojnë ndaj veprimeve të tilla.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat