Kosova e paprekshme, “vija e kuqe” amerikane për Serbinë dhe Rusinë/ Sa ka rrezik të ndahet Ballkani?

Politika

Kosova e paprekshme, “vija e kuqe” amerikane për Serbinë dhe Rusinë/ Sa ka rrezik të ndahet Ballkani?

Gresa Bajraktari Nga Gresa Bajraktari Më 23 janar 2022 Në ora: 16:29
Harta e Ballkanit

Tema e korrigjimit të kufijve për vende e Ballkanit ka marrë sërish pak vëmendje, por vetëm në qarqe analishtësh. Asgjë zyrtare nga asnjë fuqi, që ndihmoi në krijimin e Kosovës shtet. Rritja e agresivitetit ushtarak rus ndaj Ukrainës fillimisht dhe tani ndaj Evropës Lindore, i ka shtyrë të besojnë edhe analistë amerikan me ndikim, se Ballkani do të ndahet pikërisht për shkak të ndikimit rus. Ndikimin rus e formëson Serbia, e cila po zbaton politika konform interesave aktuale ruse.

Kështu analisti amerikan për Ballkanin, profesori Daniel Server, vjen në përfundimin se Ballkani do të ndahet, vetëm për shkak të vendosmërisë ruse.

Paralajmërimi nga ai është bërë përmes një shkrimi autorial, ku ka thënë se mbetet vetëm se kur dhe do të bëhen vijat e kësaj ndarje.

“Më pëlqen ideja për të punuar shumë për njohjen nga jo-njohësit e BE-së, veçanërisht të katër vendeve që janë anëtare të NATO-s. Aleanca duhet të përgatitet për pranimin e Kosovës jo më vonë se përfundimi i ushtrisë së saj, i planifikuar për në vitin 2027. Por, nocioni se njohja ose anëtarësimi në NATO do të zhbëjë disi zhvendosjen e brendshme dhe ndërkombëtare të Serbisë në drejtime të gabuara, është imagjinar. Evropa “e tërë dhe e lirë” është një shkronjë e vdekur për momentin. Kështu është edhe Ballkani “i plotë dhe i lirë”. Ballkani do të ndahet sepse kështu e duan Moska dhe Beogradi. Pyetja e vetme është se ku do të vizatohen linjat”, ka deklaruar Server.

Por, presidenti amerikan Joe Biden, që në fushatën zgjedhore për president të SHBA-ve, dhe edhe më fuqishëm me ardhjen në Shtëpinë e Bardhë, ka theksuar se Kosova është një dhe se është vetëm një rrugë për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve me Serbinë, ajo është njohja reciproke ndërmjte dy shteteve.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat