JO zgjedhjet serbe në Kosovë/Me rezolutë a me vendim të Qeverisë, shteti në mbrojtje të sovranitetit

Politika

JO zgjedhjet serbe në Kosovë/Me rezolutë a me vendim të Qeverisë, shteti në mbrojtje të sovranitetit

Mimozë Lakna Nga Mimozë Lakna Më 24 janar 2022 Në ora: 08:04
Foto ilustrim

Më 15 janar, Kuvendi i Kosovës miratoi një rezolutë, nëpërmjet së cilës i kërkoi Qeverisë ndalimin e mbajtjes së referendumit të Serbisë brenda territorit të Kosovës.

Rezoluta ishte harmonizuar nga katër grupe parlamentare, të pozitës dhe opozitës, Vetëvendosjes, LDK-së, AAK-së, si dhe u mbështet nga grupi i pakicave gjashtë plus.

Kështu ky qëndrim udhëzues i Kuvendit për Qeverinë mori votat e 76 deputëve.

Në njërën nga pikat e rezolutës që u miratua thuhet se "Kuvendi i Republikës së Kosovës, si përfaqësues i qytetarëve të Republikës së Kosovës, shpreh qëndrimin e përbashkët se organizimi i referendumit të Republikës së Serbisë në Republikën e Kosovës cenon sovranitetin dhe rendin Kushtetues të Republikës së Kosovës, si dhe është në kundërshtim me Kushtetutën e Republikës së Kosovës, ligjet e Kosovës, si dhe me normat dhe praktikat ndërkombëtare”.

Një rezolutë apo një qëndrim i prerë i Qeverisë së Kosovës në kundërshtim të mbajtjes së zgjedhjeve presidenciale dhe parlamentare të Serbisë, më 3 prill të këtij viti po konsiderohet i domosdoshëm, pavarësisht presionit nga Bashkimi Evropian.

Analistët thonë se është në dorën e Qeverisë së Kosovës që të marr vendim të prerë kundër lejimit të mbajtjes së zgjedhjeve serbe në Kosovë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat