Ligji për paga trazoi Kosovën/ Alarmohen sindikatat, policia...

Politika

Ligji për paga trazoi Kosovën/ Alarmohen sindikatat, policia...

Nga Më 19 shkurt 2022 Në ora: 15:43
Foto ilustrim

Ligji për Paga pritet të shkojë në Kuvend nga Qeveria në muajin mars.

Mirëpo, ditë më parë në media u publikua një Projektligj për pagave, e që u tha se është përgatitur nga Ministria e Punëve të Brendshme.

Bazuar në draftin e publikuar, Presidenti i Kosovës do të ketë pagën më të lartë në vend, ndër funksionarët publikë, me koeficientin 20.

Më pas, listën e pasojnë Kryetari i Kuvendit dhe Kryeministri me koeficient 19. Bashkë me ta është edhe Kryetari i Gjykatës Kushtetuese në vlerë të njëjtë.

Nënkryetari i Kuvendit, zëvendëskryeministri dhe zëvendëskryetari i Gjykatës Kushtetuese mund ta kenë koeficientin 17, ndërsa deputeti, ministri e gjyqtari i kushtetueses me koeficient 16.

Ndaj këtij drafti jo zyrtar, ka reagime dhe kundërshtime të mëdha nga disa sindikata që i kanë vlerësuar të padrejtë koeficientët për organizimet e tyre.

Reagimet e shumta, e detyruan ministrin e Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla të reagojë dhe të njoftojë se drafti i publikuar nuk është i përgatitur nga MPB-ja.

“Ministria e Punëve të Brendshme dëshiron të informojë qytetarët se vala e pseudo lajmeve që po përhapen me shpejtësi në mediat tona rreth ligjit për pagat e zyrtarëve publik është e pavërtetë dhe qëllimkeqe. As nuk ka draft final të ligjit për pagat e zyrtarëve publik e as nuk ka ndonjë vlerë të koeficientit. Vlera e koeficientit nuk do të jetë pjesë e ligjit për pagat e zyrtarëve publik, meqë e njëjta përcaktohet me ligjin e buxhetit”, deklaroi ministri Sveçla.

E lidhur me këtë çështje për gazetën “Bota sot” folën njohës të çështjeve juridike dhe kushtetuese.

Kelmendi: Kosovës i duhet ligji mbi të ardhurat personale

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat