Lufta Ukrainë-Rusi, mund ta vë në flakë Ballkanin Perëndimor!?

Politika

Lufta Ukrainë-Rusi, mund ta vë në flakë Ballkanin Perëndimor!?

Valdrin Nuredini Nga Valdrin Nuredini Më 3 mars 2022 Në ora: 10:08
Ukrainë

Bisedimet nuk kanë dhënë ndonjë rezultat. Në ndërkohë, mobilizimi i Perëndimit kundër Rusisë po vazhdon, si me sanksione edhe në sigurimin e armatimit, municioneve dhe ndihmave të tjera për ukrainasit.

Një ditë më parë, shefi autoritar i Rusisë, Putin, e kërcënoi botën se është gati t’i përdor armët bërthamore, të cilat i ka vënë në gjendje gatishmërie.

Ndërsa, po të të hënën vetë Sekretari i Shtetit i SHBA-ve, Blinken njoftoi se është marrë vendimi për ndalimin e të gjitha transaksioneve të Bankës Qendrore Ruse, dhe po ashtu ndaj fondit investiv rus.

“Shtetet e Bashkuara po u bashkohen aleatëve dhe partnerëve tanë në ndalimin e transaksioneve që përfshijnë Bankën Qendrore të Rusisë ose Ministrinë Ruse të Financave. Ne po vendosim sanksione edhe ndaj fondit të Investimeve Direkte Ruse”, ka shkruar Blinken në Twitter.

Paralajmërimi i hershëm i inteligjencës amerikane, se Rusia kishte për qëllim pushtimin e plotë të Ukrainës doli i vërtetë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat